Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

HAYAL GÜCÜ ENDÜSTRİSİ

OrkunUcarMetal Fırtına adlı romanları ile satış rekorları kıran Türkiye’de ilk politik, dini ve fantastik kurgu kitaplarının yazarı olan Orkun Uçar ‘ı 06 Mart 2014 te merkezimizde ağırladık.

Yazar Orkun Uçar tarihte ilk hikâyenin “ İlk kabilelerde erkekler ava gidiyor, kadınlar ev işleri yapıyor. Erkeklerden birisi av sırasında sakatlanıyor. Sakat olarak ava katılamıyor. Çalışmadığı içinde mağara klanı sistemi içinde aç kalıyor. Bu kişi ne yapmış gezip kendisine hem yemek toplamış hem de etrafı öğrenmeye başlamış. Sonra dönüp bunu kabilesine anlatmaya başlamış. Yani diğerleri sürekli olarak günlük işler yemek kovalama av kovalama işinde olduğu için onun kadar gezemiyor. Daha sonra bu gezip gördüğü yerleri anlatırken bunu süslemeye başlamış belki biraz da abartmış bunun karşılığında da ona yemek vermeye başlamışlar. Tarihte ilk öykücü kendi kabilesi içinde görev dağılımında farklı bir göreve geçipte marjinal olarak yemeğini kazanmak için farklı bir yöntem uygulayan kişi” dir diyerek konuşmasına başladı.

Hayal gücünü “ Bakın bu bir havuç şimdi bu hayal gücü endüstrisinin size getirebileceğim en somut örneği. Neden? Bütün yiyecek endüstrisi esasında insanların katkısıyla gelişmiştir. Mesela buğday, arpa, başak, muz. Normalde muzu doğa da çiğ olarak yiyemezsiniz. Fakat onu işlemişler çiğ olarak yenilebilecek hale getirmişlerdir. Mesela Survivor da görmüşsünüzdür, muzu pişirerek yiyorlar. Niye çünkü gerçek muz o dur. Şimdi bu gördüğünüz her gün salataya koyduğunuz, bazen çiğ olarak yediğiniz, yemeklere koyduğunuz havuç. Niye turuncu diye düşündünüz mü? Çünkü mesela pazara gittiğiniz zaman görmüşsünüzdür krem ve siyah olanları da var. Esasında havuç o dur. Bu işte insanın hayal gücünün endüstrisidir.16. yy da Hollandalılar onların çok sevdiği bir prens var Prens William The Orange. Adamlar prenslerinin doğum günü hatırına ona havuç u turuncu yapmışlar. Ve siz bütün dünyanın Hollandalıların kralına ya da prenslerine yaptıkları doğum günü hediyesi turuncu olarak biliyorsunuz havucu. İşte yediklerimizin büyük bir kısmı ot türevi. İnsanoğlunapar onu endüstrevi anlamda işler. Fakat bu havuçtaki olay diğerlerinden şu açıdan farklı burada yemeğe veya başka bir işlev olarak katkı yok. İnsanoğlunun şımarıklığı ya da kendi hayal gücü var” diyerek anlattı.

Yazdığı kitaplar, konusu ve işleniş biçimi itibariyle Türkiye’de pek benzeri olmayan eserler ortaya çıkartan yazarımız 18 yaşından beri öykü yazdığını, Metal Fırtına, Asi, Zifir, Derin İmparatorluk kitapları hakkında da bilgiler verdi. Metal Fırtına ilk politik kurgu, Zifir ilk İslami Kurgu, Derin İmparatorluk tarihsel kurgu, Asi ve Sin ise fantastik edebiyat, Epik fantezi türündedir.

Türk edebiyatının biraz içinde biraz da dışında olmasından farklı bir yapısının da olduğunu dile getiren yazarımız Derin imparatorluk kitabının dizi ya da film olacağının da müjdesini verdi.

Din, siyaset, din- devlet – birey çatışmaları, teknolojinin, hayal gücünün bireye kazandıkları hakkında oldukça geniş bilgi yelpazesine sahip olan yazarımız, bağımsız dik duruşuyla şuana kadar birçoğumuzun bilmediği, belki de hiç duymadığı birçok bilgiyi katılımcılarıyla paylaştı.

Hayal gücü endüstrisinin en büyük kurgusunun din olduğunu ifade eden Uçar, kelimelerin düşüncelerin bir kıyafeti olduğunu örnekleriyle vurguladı.

Yaklaşık 2 saat süren söyleşi programı, katılımcılarımızın merak ettiği tüm soruları konuğumuzla paylaşarak cevaplandırılmasıyla son buldu. Program sonunda Turgutreis Belediyesi Belediye Başkan Vekili Mehmet Türk teşekkür şilti ve belgesini konuğumuza hediye etti. Program sonunda yazarımız okuyucuların kitaplarını da imzalamayı ihmal etmedi.