Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

HEYKELDE BEDEN TASVİRLERİ

EsraSaglikKonferanslar serisinde bu ay, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden Yrd. Doç.Dr. Esra Sağlık’ı” Heykelde Beden Tasvirleri ” konulu konferansı ile ağırladık.

Mavi galeride gerçekleşen konferansta, Yrd. Doç.Dr. Esra Sağlık  sanat tarihinde, sanatsal süreçte en çok işlenen nesne ve konulardan biri olan insan bedeninin heykeldeki sürecini 1900 lü yıllardan günümüze kadar ki dönemde yaşamış ve yaşamakta olan sanatçı ve eserlerini ele aldı.

MÖ 2500 lü yıllardan günümüze kadar ki süreçte ele alınan heykel eserlerde işlenen konular, tasvirler, kompozisyonların niteliklerini, sanatçıların yaşadıkları değişimleri, sanatlarında ele aldıkları konuları zengin görsel sunumunda detaylarıyla açıkladı.

Yrd. Doç.Dr. Esra Sağlık’ı konuşmasında “1900 lü yıllara gelene kadar gerek sanatsal, gerek düşünsel olarak bir çok değişim yaşandı. Modern süreci transpitler , sanayi gelişimi, 1. Dünya savaşı ,icatlar, buluşlar, fotoğraf makinesi ve matbaanın kuruluşu oluşturdu. Bu nedenle sanatçı gerçeği birebir yansıtma zorunluluğundan düşüncesinden çıktı ve bunun sonucu modern dönem başladı. Modern düşüncenin temelinde, sanatçı ne zamanki gerçeği birebir yansıtmak zorunluğundan çıktı ve modern düşünce dönemi başladı. Rodin modern heykelin oluşmasında öncülük eden önemli bir sanatçıdır. Rodinin devrim niteliğinde getirdiği birçok yenilik ve değişim var. Normal de beden klasik sanat estetiğinde bölünemez parçalanamazken, Rodinfragman estetiğinde konuyu işleyerek bedeni parçalamıştır. Beden heykellerinin duruşlarında, anıtsal katlarında esnemeler oluştu. Rodin in önemli işlerinden biri olan Balzac heykelinde kahramanca duruş, kendini kanıtlayan, güven duruşu birebir tasvir etme durumunu işlemiyor.

Yine dönemin sanatçılarından İtalyan sanatçı MedardoRosso, izlenimci akım içerisinde yerini alıyor. Önce heykeli yapıyor daha sonra üzerine bal mumu eriterek bu şekilde bir dil oluşturuyor.

Brancusi yine o dönemin önemli sanatçılarından, AugusteRodin’in asistanlığını yapmış, sanatçı eserlerinde sadeleştirme tavrını ön plana çıkarmıştır.

Ali Hadi Bara, cumhuriyet döneminde yapılanma sürecindesanatsal  yapı anlamında yurt dışına gönderilen sanatçılardan biridir.Hadi Bara’da çalışma sonucunda ülkemize döndüğünde, heykelleri normal boyutlarında anıt heykellerde oluşturuyor.

ErnstBarlach heykellerinde daha çok bronz ve ahşapla çalışıyor. Sadeleşme var, kıyafetler de bedenin tüm detaylarını vermez. Ama ifadelerinde umutsuzluğu, çaresizliği, acıyı sezdirir. Heykeline konu olan aktörler daha çok sokakta yaşayan sade insanlar, dilenciler, yardıma ihtiyaç duyan, savaşın acısını yaşayan insanlardır. En önemli eserlerinden biri “Uçan Melek”tir. Ölen askerlerin anısına yaptığı bir eseridir. O dönem nazialmanyası  ve bir çok kişi bu heykeli beğenmiyor daha sonra eritilip gülle yapımında kullanılıyor. Arkadaşının biri atölyede kopyasını alarak eseri günümüze kadar getiriyor.

HenrryMoore İngiliz sanatçı figürlerinde daha çok anne, çocuk baba figürleri üzerine çalışmaları vardır. Daha çok kadın figürü üzerine odaklıdır. Kadının gücünü göstermek için dolgun ve güçlü bir yapıda tasvir etmiştir. Kendine ait sade bir tavrı vardır. Aynı zamanda boşluğu da çok kullanan sanatçılardandır.

Şadi Çalık heykel eserlerde önemli kişidir. Bölgemizdeki Halika20rnas balıkçısın heykelleri kendisine aittir.

Antonygormley günümüz heykelinde güçlü bir sanatçı kalıplar ile çalışıyor. Heykeli ana nesnesi ile kullanıyor. Çeşitli mekanlarda düzenlemeleri var. Döküm heykeller üzerine çalışıyor.Kişinin üzerinden kalıp alıyor o kalıbın dışına döküm yapıyor” dedi.

Türkiyeden ve dünyadan birçok sanatçının eserlerinin ele aldığı konferans Turgutreis Belediye Başkan Vekili Mehmet Türk’ün teşekkür plaketini vermesi ile noktalandı.