Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

DENİZ SAVAŞI TEMALI FİLMLERDE KAPTAN KARAKTERLERİ, FİLM MÜZİKLERİ VE TURGUT REİS

Togay ŞenalpTurgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, değerli akademisyenlerin desteği ile birbirinden farklı konu başlıklarından oluşan konferanslar serisini 2014 yılında dasürdürmeye devam ediyor.

2014 yılının ilk konferansını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Yrd.Doç.Dr. Togay Şenalp ” Deniz Savaşı Temalı Filmlerde Kaptan Karakterleri, Film Müzikleri ve Turgut Reis” konulu konferansıyla gerçekleştirdi.

Yrd. Doç.Dr. Togay Şenalp konferansında denizcilik, deniz temalı sinemalarda ele alınan konuları kişilerin karakterlerini, karakterlerin olumlu olumsuz özelliklerini, şuana kadar yapılmış deniz temalı filmlerigörsel sunumunda anlattı. Deniz ve denizcilik temalı filmler ya da bir başka deyişle deniz sahnelerinin yoğun olduğu filmler sinemanın başlangıcından yaklaşık 30 yıl sonra başlamıştır ve örnekleri sayılamayacak kadar çok da değildir. Bunun doğal sebeplerinden biri insana dair öykülerin denizden çok karada yaşanmasıdır.

Yrd. Doç.Dr. Togay Şenalp sunumunda öncelikle deniz/denizcilik temalı filmlere genel bir bakıştan yola çıkarak, unutulmaz TV dizilerin de ve belgesellerde deniz ve sinema konusundaki üretilmiş film örneklerini listeleyip bu filmlerdeki kaptan karakterlerini işleyerek Turgut Reis’e bakışımızı oluşturmamızda faydalı olacak karakterleri mercek altına aldı.

Yrd. Doç.Dr. Şenalp sunumunda  “ Güzel Sanatlar Fakültesinde Sahne Sanatların öğretim üyesiyim. Temel meselem aslında deniz temalı bir film yapmak isteğiydi. Bu istek beni bu konuları araştırmaya doğru götürüyor. Bir de buraya geldiğim zaman anladığım bir şey oldu ki Turgut Reis yaşamış bir insan ve hayatıaslında gerçekten ilginç olaylarla dolu. Avrupa’nın başka kentlerinde de tanınan bir insan olması bir yana,Tunus’ tan geçen yaz birçok insan Turgut Reis bizim atamız dır diyerek geldiler.Soyadlarında da Dragut var.Onlarla geçirdiğimiz vakitte gerçekten yaşamış ve ne kadar çok etki etmiş gerçek bir insan olduğunu anladım.

Tarih biraz mitoloji gibi gidiyor. Tarihi dönemlerle ilgili filmler yapıldığında en klasik sorunlardan biri her şeyi kusursuz yapalım desek bu imkânsızdır. Çünkü o gün o sırada ne giymiş olduğunu, nasıl bakmış olduğunu, ne söylemiş olduğunu tam olarak bilemeyiz. Ama senaryoyu yazma anından itibaren bunları sanki o anda oradaymışız gibi hayal etmemiz gerekiyor. Çünkü sonuçta bir kamera kuruluyor, oyuncular belli kıyafetlerle bunu gerçekleştiriyorlar. Turgut Reis’ten bahseden yada Turgut Reis’in geçtiği dönemi anlatan bir sinema filmi yapılsa nasıl olur diye düşündüm. Bu soru şuanda bu konferansımızın temel çıkış sorusu oldu.Turgut Reis ‘i anlatan bir filmin uluslararası bir film olması gerekir. Turgut Reis gerçekten tanınması ve tanıtılması gereken bir kişiliktir. Geçmişine baktığımız zaman kazandığı başarılar,bütün görevlerin üstesinden gelmeye çalışan azimli bir kişiliği olduğunu göstermektedir. Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Turgut Reis e verdiği değeri gerek düzenlediği sempozyum ve konferanslarla, gerekse bünyesinde oluşturduğu Akdeniz Denizcilik Tarihi Arşivi kitaplığında göstermektedir” dedi.

Turgut Reis ile ilgili bir film yapmak birçok açıdan gerekli ve değerli olacaktır çünkü sinema her yaştan ve her ülkeden geniş bir kitleye etkileyici bir şekilde ulaşmak istendiğinde başvurulacak en iyi yoldur. İkinci bir önemli neden ise toplum olarak Turgut Reis’i merak ettirmek ihtiyacımızdır. Kendi tarihimize, denizcilik tarihimize, Anadolu’nun çok kültürlü geçmişine, Akdeniz kültürüne, Türk Beyliklerinin tarihine, Osmanlı İmparatorluğunun denizdeki güçlü devirlerine, başarılı bir Türk savaşçı ve denizcisine karşı bir merak duygusu geliştirebilirsek özellikle gençlerimizin ve tüm yaştaki insanlarımızın Türk tarihine ve kimliğine sahip çıkmasına bir ölçüde vesile olabiliriz. Üçüncü bir önemli neden ise dünyadaki farklı kültürlerin birbirini tanımasına olanak sağlamak olacaktır; Türk Kültürü, İspanyol Kültürü, Arap Kültürü, İtalyan Kültürü Turgut Reis’in devasa yolculuğunda birbirinin içine geçmiştir. Dördüncü ve son neden ise tarihin bir de Doğudan bakıldığında nasıl görünebileceğini görmek ve dünyaya göstermek fırsatı sunacaktır.

Turgut Reis temalı bir denizcilik filminin sinema tarihinde nasıl bir yere sahip olabileceği, olası bütçe boyutu ve karakter oluşturmanın sinemadaki önemi üzerine tespitlerle bulunulan konferans,katılımcıların soruları ve düşüncelerinin paylaşılmasıyla noktalandı.

 IMG_0806 IMG_0808 IMG_0819