Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

TURGUTREİS 1974 VE SONRASI

Turgutreis1974Prof.Dr. Süha Özkan (Hon F AIA ODTÜ Öğretim Üyesi)

Prof.Dr. Richard Plunz (Columbia Üniversitesi)

 

Merkezimiz konferanslar serisinde Turgutreis Beldesi için çok önemli bilgilere ulaşan dünyaca ünlü araştırmacılarımızdan Prof.Dr. Süha Özkan (Hon F AIA ODTÜ Öğretim Üyesi) ve Prof.Dr. Richard Plunz (Columbia Üniversitesi)’ı ağırlayacak.

Prof.Dr. Süha Özkan ve Prof.Dr. Richard Plunz konferanslarında;1974 yılında Columbia Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik üniversitesi mimarlık fakülteleri öğrencileri öğretim üyeleri ve Selahattin Önür yönetiminde Turgutreis beldesinin Karabağ, Akçaalan ve Yalı  mahallelerindeon beş aile merkezinde Turgutreis’in genel bir sosyo-antropolojik ve kültürel haritası konusunda araştırmalarını gözlem ve incelemelerini katılımcılarla paylaşacaklardır.

Yöresel mimarlık ve mimarlık antropolojisi konusunda iki ay süreyle yerel araştırma yürüten araştırmacılarımız 1997 yılına kadar Turgutreis beldesinin Karabağ, Akçaalan ve Yalı mahallerindeki  değişimi de incelemişlerdir. Turgutreisbeldesi için “Kent Tarihi” belgeleri konumuna gelen bu araştırma, Turgutreis için eşsiz  bir değer oluşturmaktadır.

Konuklarımız , Turgutreis ilçesinin Karabağ, Akçaalan ve Yalı mahallelerinde  yaptıkları incelemelerini yakıntarihte kitap olarak çıkartacakolup bu özel ve tekil çalışmayı katılımcılarla paylaşacaklardır.

“Turgutreis 1974 ve Sonrası”  hakkında merak edilenleri sizlerde öğrenmek isterseniz konferansımıza katılımınızı bekleriz.