Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

BİR SANAT ESERİ OLARAK YAŞAM

12Haziran-FelsefeSanat, sadece fırçada, mozaikte, tualde, boyada, kalemde, silgide olmuyor. Asıl sanatı yaşamında yaratıyor insanoğlu. İnsan kendi yaşam öyküsünün başkahramanıdır ve kişilik sahibi olduğu ölçüde ancak yaşam insan için bir sanat eseri olabilir. İçimizdeki ve dışımızdaki dünyaların gerçekliğini betimlemede kullandığımız tüm diller sonuçta “insana özgüdür”. İnsanoğlu, gerçeklik ile onun temsili arasındaki boşluğa, sanat yoluyla sızmaya çalışmıştır.

Birbirinden farklı konularda düzenlediğimiz konferanslar serisinde bu hafta Yrd. Doç.tir. Buket Korkut Raptis’i “Bir Sanat Eseri Olarak Yaşam” konulu konferansı ile  12 Haziran 2013 günü Mavi galeride ağırlayacağız. Konuşmacımız konferansında; yaşamı bir sanat eseri olarak görmek ne demektir, bunun kişilik sahibi olmakla nasıl bir ilgisi vardır, etik ve estetik değerlerin yaşam için önemini nedir, iyi yaşam ile güzel yaşam arasında nasıl bir ilişki vardır gibi sorulara cevap aramaya çalışacaktır.

Sanat ve felsefe, birlikte, kimi zaman da karşıtlaşarak, dünyanın insan eliyle çoğaltılmasının, genişletilmesinin olanaklarını sunar. Düşünür, sanatçı olduğu ölçüde filozoflaşır. Yapıt duygu ve düşünceyi çoğalttıkça sanat katına yükselir. Sanat ve felsefenin doyumsuz sohbetinde birlikte olmak dileğiyle…