Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

KUTSAL MEKANLARIN MİMARİ DİLE YANSIMASI

Konferans‘Ey değerler arayan adam, Doğa’nın meydana getirdiği biçimleri oldukları gibi tanımak, kabullenmekle yetinme… Kendi halinde beliren biçimlerin kökünü araştır.’ Leonardo Da Vinci

Dünya üzerindeki tarihi eserlerin haritasını çıkarmak istesek dört bir tarafa yayılmış, hepsi birbirinden özgün mimari eserlerle karşılaşırız. Bu eserler nasıl, ne için ve kim için vücuda geldi sorusu hep aklımıza gelir.

Kutsal; yaşamın içinde varola gelen bir olgu olup, dünya ötesini simgeler. Bu nedenle insan kutsal kavramına hep ihtiyaç duyagelmiştir. Kutsal nesneler kendiliğinden değil, temsil ettiklerinden dolayı kutsaldırlar. Kutsal, bu dünyaya ait olmayan ama bu dünyaya ait nesneler aracılığı ile insana kendini gösterir.

Bu bağlamda Y. Mimar Meral Oğuz ve Y. Mimar Murat Erdal Dere’nin sunumu gerçekleştireceği konferansta, Turgutreis Beldesi sınırları içindeki Peksimet köyünde birbirine yürüme mesafesinde ve birbirini gören konumda yer alan, kutsal sayılan mekân çeşitlemeleri olarak; Kadıkalesi, çeşmeler ve kilisenin mimari dilini inceleyecekler.Böylece Beldemiz sınırları içerisindeki, belki çoğu zaman gözümüze ilişen ama çok da farkında olmadığımız yapıları yakından tanıma imkanına sahip olacağız.