Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

DEĞİRMEN RESTORASYONU

DeğirmenBir tarafta geceleri ışıklandırılan Bodrum Kalesi, bir tarafta yazın ışıl ışıl olan bir Gümbet. Denizin mavisini, Bodrum ‘un resmini en iyi görebileceğimiz yerlerden biridir Bodrum Değirmenleri.

Gümbet ile Bodrum kent merkezi arasında, çevresindeki koylara hakim bir tepede bulunan tarihi yel değirmenlerinin restorasyonlarını gerçekleştiren yüksek mimar ve restorasyon uzmanları Sinan Akyurtlaklı ile Şerife Türk Derin çalışmalarındaki deneyimlerini, 17 Ocak 2013 Perşembe günü Mavi Galeri’de bizlerle paylaşacaklar.

Özgün detaylarıyla insanlara gösterebilmek, değirmeninin nasıl döndüğünü, nasıl çalıştığını anlatmak amacıyla restorasyon çalışmalarına başlayan Sinan Akyurtlaklı ile Şerife Türk Derin şuan bir yel değirmenini Bodrum’a kazandırmışlardır.

Yel değirmenleri hakkında çok az tarihi bilgi olmasına rağmen Bodrum’da bulunan değirmenler, Bodrum’un geleneksel yapısını ve geçmişteki sosyoekonomik durumu hakkında bir çok  bilgi vermektedir.Konferansımızla Bodrum Yel Değirmenleri hakkında birçok  detaylı bilgiye sahip olacaksınız.