Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

NARENCİYE YETİŞTİRİCİLİĞİ VE SORUNLARI

Narenciye Panel               Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, Muğla Tarım İl Müdürlüğü, Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan “NARENCİYE YETİŞTİRİCİLİĞİ VE SORUNLARI” konulu panel TurgutreisAkçaalan Kültür Sarayında düzenlendi.

               Panel, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Meclis Üyesi Tarık Eray Çakır, Meclis Üyesi funda Akçalı, Muğla İl Tarım Müdürlüğüden Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökhan Karaca, Bodrum İlçe Tarım Müdürü Mehmet Ali Bahar, Bodrum Narenciye Birliği Başkan Vekili İsmail Akpınar, Muğla İl Tarım Müdürlüğü ve Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü personeli, Turgutreis Belediyesi personeli ve halkın katılımıyla gerçekleşti.

                Panelin açılış konuşmasında Turgutreis Belediyesi Başkanı Mehmet Dinçberk” Bu panelin amacı narenciye konusunda üreticilerimizi bilinçlendirmek, bu konuda soruları olan üreticilerimize bilgileri aktarmak ve daha iyiyi yakalamaktır.1970’li yıllardan geriye dönüp baktığımızda her aile mandalina bahçelerinden geçimini sağlamaktaydı. Son yıllarda maalesef bir kilo mandalina ile bir çiklet bile alınamamaktadır. Bugün Bodrum yarımadasında eşi benzeri olmayan bir Narenciye Birliğimiz bulunmaktadır. Halkımızın Narenciye Birliğiyle ortak iş yapmalarını öneririz. Turgutreis narenciye bahçelerinde geniş bir alana sahiptir. Üreticilerimizden Bodrum Mandalinasına sahip çıkmasını istiyoruz. İnşallah Bodrum Mandalinasını hak ettiği yere getiririz.” Dedi.

                Panele konuşmacı olarak katılan Batem Bitki Besleme Bölüm Başkanı Nuri Arı Turunçgillerde gübrelemenin uygulanmasını, gübrede bulunan minarellerin eksiklik ve fazla verilmesinde toprağın göstereceği tepkinin neler olacağını, hangi aylarda gübrelemenin yapılacağını, bitkilerde nasıl değişim göstereceğini,

         Batem Ziraat Yüksek Mühendisi Ertuğrul Turgutluoğlu, Turunçgil Üretiminin dağılımını, anaç kullanmanın önemini, Turunçgillerin çeşitlerini, hangi ay da hangi turunçgillerin yetiştirilebileceğini, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünde yeni geliştirilen turunçgil çeşitlerini, bahçe çeşidinde dikkat edilmesi gerekenleri, dikim şekillerini, budama da dikkat edilmesi gerekenleri,

                Batem Ziraat Yüksek Mühendisi Nejla Çelik Turunçgil yetiştiriciliğindekarşılaşılan önemli hastalıkları, kullanılacak ilaçlar ve dozları, hastalıkların belirtileri ve uygulanacak yöntemleri, hastalık gösterdikleri reaksiyonlarını, mücadelerini, hastalıklardaki virüsleri ve turunçgil yetiştiriciliğinde karşılaşılan önemli zararlıları görsel sunumlarıyla katılımcılarla paylaştılar.

                Katılımcıların sorularını görsel sunumlarıyla ve deneyleriyle cevaplandıran konuşmacılar katılımcılara zengin bilgiler aktardılar.

                Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk ve Meclis Üyesi Tarık Eray Çakır’ın panelin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür plaketlerini vermesinin ardından panel sonlandı.