Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

BODRUM’DA YEREL TAŞ MİMARLIK KÜLTÜRÜ VE GÜNÜMÜZDE BAZI YENİ TAŞ EV YORUMLARINDAN ÖRNEKLER

Ahmet İgdirligilKasım-Aralık ayları konferanslar serisinin son konuğu Yüksek Mimar Ahmet İğdirligil  “Bodrum’da Yerel Taş Mimarlık Kültürü ve Günümüzde Bazı Yeni Taş Ev Yorumlarından Örnekler” konulu konferansıyla 20 Aralık 2012 Saat 18:00 da bizlerle olacak.

Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları ile şöhreti dünyaya yayılmış bir kenttir.

Bodruma gelenler denize girmenin ötesinde evin içerisinde yaşamaktan da keyifalırlar. Sokaktan avluya girdiğiniz de eve girmiş olursunuz. Evin dışında bir mekân görmüş olmazsınız. Evin kendisine girmiş olursunuz. Bodrum’un iklimine, kültürüne uygun son derece rahat bir yaşam tarzı mevcuttur. Bodrum evleri kente kimliğini vermiştir. Evlerin yan yana gelişi bir sokak oluşturmaları, ilişkileri, kent dokusu içerisinde mimari plancıların deyimiyle, kentin yerleşme dokusu içerisindeki konumlarıyla Bodrum evi denebilir ki Bodrum`u yaratmıştır.

Yüksek Mimar Ahmet İğdirligil konferansında, Bodrum’da Yerel mimarlığın oluşumunu şekillendiren etkenleri ve eski-yeni mimariden çeşitli örneklerle Bodrum mimari kültürünü bizlerle paylaşacak. Mimari kültürümüzün anlatılacağı konferansımıza katılımlarınızı bekleriz.