Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

ÇİNİ ATÖLYE ÇALIŞMASI

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Geleneksel Türk El Sanatları Konferanslar serisinin halka açık Çini Sanatı atölye çalışması Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Araş. Gör. Nuray Dönmez tarafından Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Geleneksel Sanatlar Atölyesinde 13 Haziran 2012 tarihinde yapıldı.
Atölye çalışmasında Araş. Gör. Nuray Dönmez Çini sanatının karo üzerine desen aktarımını, işlenmesini, boyama tekniklerinin inceliklerini, dikkat edilmesi gerekenleri, sırlama işlemini katılımcılara uygulamalı olarak gösterdi.

Malzeme olarak karo, fırça, kömür tozu, metal oksit boyalar, zımpara , ıslak sünger, desen kağıdı ve sır kullanıldı.
Öncelikle kağıda çizilmiş desen karonun üzerine konuluyor üzerinden kömür tozuna bezenmiş bez yardımıyla sürtülerek desen karo üzerine çıkmış oluyor. Desen karonun üzerine çıktıktan sonra siyah renk veren demir oksitli boya ile konturleri çiziliyor. Kontur yapılırken fırçanın çizim özelliklerinin inceli ve kalınlı hatlar oluşturacak şekilde kullanılmasına dikkat ediliyor. Konturlar çizildikten sonra iyice karıştırılmış metal oksit boyalarla boyama işlemine geçiliyor. Boya mümkün olduğu kadar su ile inceltiliyor. Fırça çalışılırken dik tutulması gerekiyor. Konturlerın arası taşırılmadan boyama işlemine geçiriliyor. Boyama işleminin ardından dökme, daldırma ve püskürtme yöntemleri ile gerçekleştirilen sırlama işlemi yapılıyor. Bugünkü yapılan işlemde dökme tekniği kullanıldı.

Karo toprak malzeme olması nedeniyle boyayı ve suyu hızla emmektedir. Boyama işlemi birkaç defa tekrarlandıktan sonra daha güzel görüntü elde ediliyor.
Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi adına Geleneksel Türk El Sanatları Eğitmeni Ayhan M. Uncuoğlu, Araş. Gör. Nuray Dönmez’e katılımcılara vermiş olduğu uygulamalı eğitim için teşekkür ederek plaketi verdi.

Atölye çalışmasına Çini Kursu kursiyerleri de büyük ilgi gösterdi. İlk defa çini yapan katılımcıların mutluluğu tarifsizdi. Katılımcılar çini sanatı çalışmalarıyla 4 saatlik bir zamanın nasıl geçtiğini bile fark edemediler. Sabır ve sevgi en güzel örneklerini veren Geleneksel Sanatlar yeni yeteneklerle gelecek kuşaklara aktarılacaktır.