Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

GELENEKSEL YAŞAM KÜLTÜRÜMÜZ

8Mar2012Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi farklı konulardaki konferanslar serisi Sosyal Antropoloji dalında Sosyal Antropolog Gülsüm OYBAK’ın sunuşunu yaptığı “Bodrum Yarımadasının Yakın Geçmiş Geleneksel Kültürü: Geleneksel Geçim Kaynakları ve Yaşam Mekanları”  konulu konferans 08 Mart 2012 tarihinde yapıldı.

Antropolog Gülsüm OYBAK  Bodrum ve çevresinde yaptığı çalışmalarda, geleneksel geçim kaynakları, sürekli yaşanılan mekanları, kullanılan diğer mekanları, su kaynaklarını, ev tiplerini, ev düzenlerini, fiziksel ve kültürel yapılarını, teknolojisini, yaşam modelini, sosyal ve siyasi dokusunu, ekonomisini ele alarak değişen ve günümüze kalan ya da günümüzdekiyle benzeşen sosyo-kültürel unsurları fark edilebilirlik noktasına yansıtmak istemektedir. Bu çalışmalarına bölgenin yaşayan tanıkları kanalıyla geleneksel kültürün belli bir çerçeve içerisinde belgelenmesini de eklemiştir.

Konferansa misafir olarak katılan Belediye Başkanımız Sayın Mehmet DİNÇBERK de çocukluğundan hatırladıklarını, anne ve babasıyla yaşadıkları anılarını, incirin, mandalinin ve Turgutreis toprağının hikayesini anlatarak konferansa renk kattı.

Turgutreis Belediyesi Halkla İlişkiler Müdiresi Fulya ARIKAN’ın teşekkür plaketini vermesi ile Bodrum ve yakın çevresi hakkında birçok bilgiye sahip olduğumuz bir konferans daha noktalandı.