Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

GEÇMİŞİ AYDINLATMAK İÇİN YEREL TARİH ÇALIŞMALARI

Kuşadası Yerel Tarihi Araştırması Derneği (Kuyeta)’nden Ali ERGÜL’ün sunuşunu yaptığı,  çalışma arkadaşlarından Nail TOPAL, Sedat ONAR, Mustafa VELİ ve Levent KUTBAY’ın misafir olarak katıldığı” Yerel Tarihi Çalışmalarda Kuşadası Deneyimi”konulu konferans 21.02.2012 tarihinde gerçekleşti.

ERGÜL konuşmasına Kuşadasının tarihinden kısaca bahsederek başladı. Kuşadası Yerel Tarihi Araştırmaları Derneği(KUYETA) olarak amaçlarının; geçmişte yaşananları o dönem yaşamış yerel halktan ve onların soylarından dinleyerek, buldukları fotoğraf ve belgelerle de destekleyerek gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu söyledi.

Bu amaç doğrultusunda yerel tarih grupları oluşturup, insanlara geçmiş merakını aşılayarak yaşadığı mekanlarda geçmişin izlerini taşıyan her türlü obje, belge, fotoğrafları geniş kitlelere sergilerle, sempozyumlarla, dergi ve kitaplarla her türlü iletişim araçlarıyla ulaştırıp, oluşturulan zengin arşivleriyle de kente müze kurmak istediklerini, geçmişimize sahip çıkmanın önemini vurguladılar.

Turgutreis Belediyesi Meclis Üyesi Tarık Eray ÇAKIR’ da beldemizde başlayan Yerel Tarih çalışma Gruplarının oluşturulduğunu, çalışmalara ilk olarak Belediye tarihinden başlayacaklarını söyleyerek ALİ ERGÜL‘e çalışmaları konusunda verdiği bilgiler için teşekkür ederek plaketini verdi.