Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

MENTEŞE BEYLİĞİ VE OSMANLI DÖNEMİNDE ASPAT

Kültür ve Sanat Merkezi’nin TERMERA ASPAT (STROBİLOS) KONFERANSLARI SERİSİNİN İKİNCİSİ OLAN- MENTEŞE BEYLİĞİ VE OSMANLI DÖNEMLERİNDE STROBİLOS(ASPAT) KONFERANSI  7 Şubat 2012 Salı Mavi Galeri de yapıldı.

Strobilos, Bodrum Yarımada’sının güneybatısında, bugün Turgutreis’e bağlı Akyarlar Köyü yakınlarında yer alan ve yaygın olarak Aspat ya da Çıfıt Kalesi adlarıyla bilinen bir yerleşimdir. M.Ö. 7. yüzyıldan itibaren kesintisiz olarak iskan gören ve özellikle Ortaçağa ait çok sayıda kalıntı içeren bu önemli liman kenti, bugüne kadar yeterince tanınmıyordu.

Çalışmalar sonucunda kentte çeşitli dönemlere ait çok sayıda yapının varlığı saptanmış ve Strobilos tarihine ilişkin önemli verilere ulaşılmıştır.

Strobilos, Ortaçağda olduğu gibi Menteşe Beyliği ve Osmanlı dönemlerinde de ticari önemini korumuş, 16. yüzyıl başında Sıravolos adıyla bir kaza merkezine adını vermiştir.

Konferansımızda mevcut kalıntılar ve belgelerden hareketle kentin Menteşe Beyliği ve Osmanlı dönemlerindeki durumu proje örnekleri ve görsel sunumuyla detaylı bir şekilde anlatıldı.