Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

SU ALTINDA TARİH

Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’ninbirbirinden farklı konu başlıklarından oluşan konferanslar serisinin üçüncüsü “Türkiye’de Su Altı Arkeolojisi” konulu konferans 17 Ocak 2012 tarihinde Mavi Galeri’de yapıldı.

Başarılı sualtı kazı çalışmalarına imza atan,ülkemizi yurtdışında verdiği konferanslarla tanıtan, Türkiye’deki tek Sualtı Arkeoloji Müzesiolan Bodrum Su Altı Arkeolojisi Müze Müdürü Yaşar Yıldızkonuşmacı olarak katıldı.

Katılımcıların büyük bir ilgi ve zevkle dinledikleri konferansta, Su Altı Arkeoloğu YILDIZ yaptığı çalışmaları dinleyicilerle paylaştı.

Yaşar Yıldız; “Antik dönem denizcileri için önemli bir konuma sahip olan Yassıada, Bodrum Yarımadası’nın batısındaki küçük bir adadır. Adanın önündeki bir sığlık deniz yüzeyinin hemen altına kadar yükselir.Tarih boyunca buradan geçen bir çok tekne bu gizli tuzağa çarpıp denizin maviliğine gömüldüler. Su altı arkeolojisi, bu batık gemilerde bulunan eserlerin (amforalar, heykeller, gemi parçaları, altın ve sikkelergibi) gün yüzüne çıkartmasıyla o dönemin özelliklerini, ne tür gemi ticareti yaptıklarını anlamamızı sağladığı için çok önemlidir” dedi.

Çıkan eserlerin restorasyon ve konservasyonundan da bahseden YILDIZ, batıkları su altı ören yeri olarak değerlendirmek istediklerini ve dalış eğitimleriyle insanların bu güzellikleri görerek  su altı kültürünün, tarihinin gelişimine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Su Altı Arkeoloji tekniklerinin artık çok ilerlediğini, yeni teknolojiyle daha kısa sürede su altındaki eserlerin gün yüzüne çıkarıldığını,bu tür eserleri su altında gören vatandaşların kendilerine bilgi vermeleri konusunuvurguladı.

Katılımcıların sorularıyla devam eden konferans, Turgutreis Belediye Meclis üyesi Avni CANER‘in Yaşar YILDIZ’a teşekkür plaketi vermesiyle son buldu.