Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

TURGUTREİSTE SANAT FELSEFESİ

Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat merkezi periyodik konferanslar serisi devam ediyor.

Periyodik konferanslar serisinin, ikincisi 12 Ocak 2012 Perşembe günü saat 18:00 da sunuşunu Muğla Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof.Dr.ŞahabettinYALÇIN’ın gerçekleştirdiği “Sanat Felsefesi”konulu konferans Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Mavi Galeride yapıldı.

Sanatçılar ve halkın katılımıyla gerçekleşen konferans ilgi ile dinlenildi.

Konferansta felsefenin önemli dallarından biri olan “Estetik ve Sanat Felsefesi” ele alındı. Bu çerçevede güzellik kavramı, güzellik ve çirkinlik kavramlarının göreli olup olmadığı derinlemesine tartışıldı. Sanat felsefesi bağlamında ise doğal güzellik ile sanat eserlerindeki güzellik

Prof.Dr.Yalçın Kant, Platon ,Aristotelesgibi düşünürlerin düşüncelerini ele alarak karşılaştırılarak aralarındaki ne tür benzerlik ve farklılıklar olduğu irdelendi.örnekler verdi.

Konuşma sonunda katılımcılar oldukça keyifli geçensoru cevap bölümünde sanat felsefesini tartıştılar. Güzellik ve çirkinlik kavramının öznel mi nesnel mi konusundaki düşüncelerini dile getirdiler.

Konferans sonunda Turgutreis Belediyesi meclis üyesi Tarık Eray Çakır Prof.Dr Şahabettin YALÇIN’ a teşekkür ederek plaketini verdi.

Konuşmacı ve seyirciler konferans sonunda  turuncu kafe galeride felsefe sohbetine devam ettiler.