Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

TERMERA ASPAT (STROBİLOS) TARİHİ VE ARKEOLOJİSİ

Turgutreisliler Turgutreis’in arkeolojisinin, tarihinin ve kültürünün izini sürüyor!

Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Konferanslar Serisi’ni başlattı.

Birbirinden farklı konubaşlıklarından oluşan konferanslar serisi geleneksel el sanatları, plastiksanatlar, tarih, akdenizdenizcilik tarihi, felsefe, arkeoloji, sualtı arkeolojisi, edebiyat ve tiyatro alanlarında akademisyenler ve uzmanlarca veriliyor.

Kültür ve Sanat Merkezi’nin ilk konferansı olanTERMERA ASPAT (STROBİLOS) KONFERANSLARI SERİSİ-BODRUM YARIMADASININ İLK YERLEŞİMİ; TERMERA ASPAT (STROBİLOS) TARİHİ VE ARKEOLOJİSİ  KONFERANSI 3 Ocak 2012 Salı akşamı dinleyiciler tarafından büyük ilgi gördü.

Muğla Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler Turgutreis Belediyesisınırları içinde yeralan ve Aspat olarak bilinen bölgenin arkeolojik ve tarihi geçmişi hakkında muhteşem bir sunum yaptı.

Katılımcıların büyük bir dikkatle dinledikleri konferansta Prof. Dr. DİLER, Bodrum yarımadasının Anadolu arkeolojisinde önemli bir yere sahip olduğunu, Karia Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden olan ve Leleglere kadar uzanan geçmişi ile Termera Aspat (Strobilos) bölgesinin sadece Karia Bölgesi’nin değilAnadolu’nun demir çağında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.